Konstutställningar 2026
Björn Krestesen
Litografin Katedralen
Mannaminne är ett unikt livsavtryck av en konstnärs drömmar och visioner. Denna donation av litografin” Katedralen ” är mitt bidrag till att omvandla denna bild till stöd för upprätthållandet av Anders Åbergs vision så att besökare ska få möta hans drömmar och skapande av hus och innehåll i bästa vigör genom ett bidrag till ett löpande underhåll.
Ett köp av detta grafiska blad glädjer inte bara dig som köpare utan möjliggör även andra besökare efter dig att uppleva Mannaminne i full ”blom. Ditt köp gör skillnad!
Min idé är att denna bild är början på en Konst- donations stafett av kollegor som vill haka på efter mig och därmed hjälpa en efterlämnade vision leva vidare i generationer.
Bästa hälsningar från Björn Krestesen / donator och idégivaren av dessa litografier ”Katedralen ”
Björn Krestesen firar 50 år som konstnär. Under sin långa och produktiva karriär har han genomfört omkring 140 separatutställningar och deltagit i ett 150-tal samlingsutställningar. Hans verk finns representerade i betydande samlingar och museer, däribland Nationalmuseum i Stockholm, Bernadottesamlingarna, British Museum, NAPA i Grönland, Museo Nacional del Arte i Guatemala samt China Printmaking Museum i Guanlan.
I sitt konstnärliga arbete fortsätter han att utforska arketypiska uttrycksformer som han utvecklade under 1980- och 1990-talen. Dessa uttryck upplever han som fortsatt levande och utvecklingsbara i den fas av livet och skapandet där han nu befinner sig. Föremål och former bär för honom berättelser – spår av mänsklig närvaro, erfarenheter och skeenden. Hans konstnärliga drivkraft är sökandet efter det ännu oförstådda, det som ännu inte låtit sig formuleras.
Björn Krestesen är född 1951 i Nacka. Han är utbildad vid Kungliga Konstakademin i Stockholm, 1974–1979.